„Co to takiego huna?”-pytają mnie ludzie
„Polinezyjski szamanizm” odpowiadam zwykle wykrętnie, czasem w wersji dłuższej „taka filozofia pozytywnego myślenia i życia”, a gdy robie sie wylewny odpowiedź brzmi: „sztuka korzystania z wnętrza dla pożytku swojego i innych”, częściej pozostaje jednak na poziomie „a taka sympatycznie zakręcony system z pogranicza magii, religii i psychoterapii”.

To zwykle wystarcza, żeby rozmówca zmienił temat lekko zmieszany 🙂
Enigmatyczność moich wypowiedzi nie bierze się ze złośliwości, choć przyznaję, że czasami …tak trochę lubie podrażnić zbyt nadęte jeżozwierze 😉 Po prostu mam problem: za daleko wszedlem w las, zbyt dużo drzew widzę i ciężko z jedynie słuszną odpowiedzią.. a kto kto za to nie płaci chciałby słuchać opisu czyjegoś zajęcia trwającego pół godziny-godzine ? od razu wyszłoby, że huna to sztuka nudziarstwa:)
No dobrze, a jeśli tobie starczyło cierpliwości by tyle doczytać, pora ją trochę wynagrodzić:
CZYM JEST HUNA?
Oczywiście odpowiedź zależy od perspektywy, z wewnątrz tą perspektywę daje kilka modeli w hunie serge’owskiej:

Odpowiedzi z Siedmiu zasad:
1. Ike – Świat Jest taki, jaki myślisz, że jest.
Huna to sztuka wykorzystywania różnych modeli i stylów myślenia, by wpływać na siebie, ludzi i świat. Wow: sztuka 😉 Nie to, że artyzm tak mi się marzy..ale to coś co jest na przecieciu technik i filozofii to chyba sztuka..bo huna to więcej niż techniki i więcej niż filozofia: „praktyczna filozofia”, „pogląd w działaniu”, „wiedza generująca techniki/działanie”..pojęcie „sztuka” to chyba obejmuje, dodatkowo sugerując jedną z idei kryjących się w hunie( „życie to gra, przedstawienie”), czy nawet związek z pięknem..
Ten związek huny z wykorzystywaniem róznych modeli myślenia, wiąże hunę z nlp, z drobną różnicą. NLP powstawało jako modelowanie z zewnątrz tego co efektywne w relacjach terapeutycznych(i nie tylko)..huna powstawała jako model wewnętrzny rozwijania tego co efektywne w życiu.
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Jak mogę to zrobić w zgodzie z sobą? 😉

2. KALA – Nie ma granic.
Tu można powiedzieć, że huna to nauka o relacjach, związkach. Żeby nie powiedzieć nauka systemowego myślenia. Związki pomiędzy myśleniem a doświadczeniem, ciałem umysłem i duchem, pomiędzy jednostkami i grupami oraz światem. ta nauka zmienia podejście..ten pogląd definiuje:”Huna to mądrość życiowa”.
„kala” ma jeszcze kilka znaczeń: np. „wewnętrzne słońce” – sugerując związek huny z duchowością(patrz: wyższe ja), oczyszczenie, rozluźnienie i wybaczenie.
Te ukryte znaczenia, podsuwają kolejną definicje: „Huna to umiejętność zrelaksowanego życia, działania w zgodzie ze sobą i ze światem”. Jeden z wielu paradoksów życia, im dalej w strone rozwijania skuteczności tym bliżej do taoistycznego „działania przez niedziałanie” czy dzogczenkowatego kontemplacyjnego „spoczywania w naturze umysłu”.
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Co mnie jeszcze bardziej będzie wspierało?

3. MAKIA – Energia podąża za uwagą.
Huna to wiedza o efektach koncentracji i podejmowania decyzji. Sztuka życia w zgodzie z wartościami i w skupieniu na tym co dobre w życiu i świecie. Po jednej stronie mamy bardziej pasywną umiejętność dostrzegania piękna paradoksów życia(NA, ALOHA), po drugiej bardziej aktywną zdolność podejmowania decyzji i działania jakgdyby one były jedynie słuszną wizją(HU, MANA).
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Co jeszcze mogę osiągnąć?

4. MANAWA – Teraz jest moment mocy.
Huna to praktykowanie bycia obecnym w swoim doświadczeniu. W swoim doświadczeniu, to znaczy zarówno w świecie wewnętrznym czy zewnętrznym.
Ta zasada łączy hunę zarówno z rozwojem przez medytację, jak i psychologicznymi/psychoterapeutycznymi systemami pracującymi z bierzącym doświadczeniem: Gestalt, Psychologia Zorientowana na Proces..
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Jak przeżyć w pełni swoje życie?

5. ALOHA – Kochać to być szczęśliwym z..
Huna to system rozwijania poczucia szczęścia i miłości. Obejmuje to praktycznie wszystko co subiektywnie. Dla każdego coś miłego, od kontemplowania piękna kwiatka po lekki hedonizm, od wysokiej samo oceny do lubienia świata i ludzi.
Aloha w pełnym wydaniu i wszystkich wersjach, od delikatnosci pozwalajacej wszystkim na wszystko po ochotę na życie pełną piersią, każdy ma swoją drogę do znajdywania własnych sposobów na uszczęśliwianie siebie i świata:)
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Jak nadać znaczenie temu co w życiu piękne?

6. MANA – Cała moc pochodzi z wnętrza.
Huna to wiedza i umiejętności zwiazane z gromadzeniem i uzytkowaniem many we wszystkich postaciach, od autorytetu wewnętrznego i zewnetrznego, przez bioenergię i siłe mysli po finanse i status zewnętrzny. Umiejętność znajdywania siły, mądrości, zasobów wewnątrz po to by zbudować i wykorzystywać je na zewnątrz.
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Jak nadać moc temu co dobre w życiu?

7. PONO – Skuteczność jest miarą prawdy.
Huna to filozofia zwiększania efektywności życiowej, sztuka osiągania celów. Czysty pozytywny pragmatyzm. Jeśli coś działa to to stosujemy. Nastawienie na pono „dobroć, słuszność” bierze się z praktycznego spostrzeżenia, że jeśli chcemy pokoju, szczęścia, miłości..to pokojowe, radosne pełne miłości środki są najefektywniejsze.
Jedna wielka odpowiedź na pytanie: Jak nadać głębię temu co praktyczne ?

Odpowiedzi z czterech wizji świata:
1. Uzgodniona rzeczywistość..z tej perspektywy huna to..HIPNOZA 😉 Całość naszego subiektywnego wewnetrznego doświadczenia bazuje na efektach neurologicznych, hipnotycznych właśnie. kształtujmy swoje życie za pomocą miłych transów 😉

2. Świat energii, „wszystko jest połączone”. Huna to umiejętnośc postrzegania energii i wykorzystywania jej,.nauka o działających,efektywny mocach, od mocy wg Jedi i duchy natury, przez ludzką motywacje, na biochemi i energi spalinowoatomowej kończąc:)

3. Świat Snu „wszystko jest symboliczne”. Huna to umiejętność dostrzegania różnych snów, poruszania się w tej paradoksalnej mnogości znaczeń, tworzenia ich aż staną się realne.
Szamanizm, terapia, biznes lub polityka 😉

4. Świat Jedności „wszystko jest jednym”, światopogląd mistyczny, holistyczny..
Istnieje tylko huna, tajemnica skryta w milionach form..a wręcz w sześciu miliardach form 😉 Cokolwiek podtrzymuje twoją wewnętrzną łączność z tym co jest..to twoja huna.

Odpowiedzi z modelu trzech ja i nie tylko
Podświadomość:
Przez koncepcje podświadomości, ducha ciała daje sie połączyć hunę w zasadzie z dowolną formą terapii..psychoterapii czy terapi ciała. Huna to system uzdrawiania w wielu wymiarach..przede wszystkim przez edukację: uczenie i ukierunkowywanie podświadomości..jak i uczenie się od podświadomości, a raczej: jak i co funkcjonuje w naszym wnętrzu? Co aktualnie dzieje się w naszym wnętrzu?

Świadomość:
Huna to racjonalność w pozytywnym wydaniu, umiejętnośc połączenie głowy z sercem, myślenia naukowego z czystą intuicją. Nie powiem, że rozwój świadomości(świadomość jest świadomością czegoś – to co uważa rozwój świadomości to raczej pompowanie jej tezamiw jakims kierunku), ale raczej zaczęcie jej używania: myslenie zamiast dogmatów, przesądów i stereotypów.

Wyższe Ja:
Sztuka zaufania, komunikacji z duchem, jakkolwiek by go zdefiniować. Huna to taka technologia wiary. Coś jak intymna, prywatna religia dająca siłę. Pozytywna duchowość doceniająca życie.


Odpowiedzi z koncepcji ALOHA i MANY,szamanizmu i haipule 😉
ALOHA – Huna to sztuka dostrzegania miłości w świecie oraz budowania radosnych miłosnych połączeń 😉 Jak męskie i żeńskie energie łączą się ze sobą..do tantry też blisko:)
MANA – MANA obecna wszedzie siła tworzenia..moc z jaką wszysko kształtuje swoją przestrzeń osobistą. Huna to praktyka gromadzenia i ukierunkowywania mocy.
Szamanizm:Ogolnie zdefiniujmy szamanizm jako korzystanie z sil wnetrza dla dobra wspolnoty. To gdzies od początku definiuje hunę filozofię przywództwa, bycia liderem..od duchowości po relacje z innymi i biznes.

Odpowiedz z koncepcji HAIPULE:
Huna to sztuka i umiejętność realizowania swoich marzeń. Zarówno przez działanie jak i pracę wewnętrzną czy „magię umysłu”. huna to odpowiedź na pytanie „czego chcę?”

Aż w końcu, odpowiedzi z rozmów przypiwnych o życiu:
(wg. Pracheta) huna to głowologia 😉 uduchowiony pragmatyzm, działanie „jakgdyby” to było prawdziwe, czyli:
Sztuka bycia pozytywnie zakręconym kochającym życie i ludzi socjopatą ;)”

Idź do góry